24 września 2016

Złota Dwunastka Socjalizacyjna

   Złota dwunastka... Brzmi co najmniej jak dziesięć przykazań. A o co w tym tak naprawdę chodzi? Dopóki "jestem w temacie" będę obracać się w sprawach szczeniaczkowych oraz informować o postępach i upadkach w socjalizacji Q. Teraz przybliżę pojęcie Złota Dwunastka Socjalizacyjna, znana także pod angielskim "The Puppy's Rule of Twelve". Przy okazji podzielę się z Wami naszymi przygodami spotkanymi podczas wykonywania owej Dwunastki.
fot. Paula Sarzyńska

   Złota Dwunastka Socjalizacyjna to dwanaście dość ważnych zadań, które wypadałoby wykonać przez pierwsze 12 tygodni życia psa - w skrócie mówiąc. Każde z zadań należy powtórzyć dwanaście razy. Taki mały challenge ;) Ma ona zapewnić odpowiednią ilość bodźców, które przygotują malucha do dorosłego życia. Pomysłodawcą jest Margaret Hughes z Positive Paws Dog Training.

   Pierwsza złota zasada - poznanie różnych nawierzchni
Drewniana podłoga, chropowaty asfalt, gumowa wycieraczka, metalowy spód kennel klatki... Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Zaznajom swojego szczeniaka z wieloma powierzchniami. Niech wie, że życie nie kończy się na trawce, dywanie i chodniku ;)

Reklamówka, folia powietrzna, spożywcza folia aluminiowa, twarde gumowe frisbee, tekturowy i pochyły segregator ;)

   Druga złota zasada - zabawa rzeczami
Szarpaki z futrem, tekturowe rolki po papierze toaletowym, twarde ringo, plastikowe butelki, gałązki z liśćmi - uwierzcie, szczeniak potrafi się bawić wszystkim :D Wiecie, że Q pokochał kocią piłeczkę w groszkami w środku?

   Trzecia złota zasada - różne miejsca
   Tutaj zdania są podzielone. Jedni są fanami ścisłej kwarantanny poszczepiennej, a inni podchodzą do tego bardziej racjonalnie. Ja od razu zaczęłam wychodzić z małym. Przez pierwsze dni na rękach dookoła bloku, a potem w jedno konkretne miejsce, gdzie z autopsji wiem, że inne psy i ludzie tam nie chodzą. W każdym razie Kjuczek przez swoje pierwsze 12 tygodni życia odwiedził trzy różne kliniki weterynaryjne, błonia pod zamkiem podczas Master Chef 4 Dogs, wybieg dla psów, teren wystawy klubowej w Wawrzkowiznie i nasze tereny osiedlowe ;)

   Czwarta złota zasada - różne dźwięki
Trzepany dywan, odkurzacz, pojazdy na sygnale, motocykle, odbijana piłka do kosza - po prostu wyjdź z maluchem do centrum większego miasta i przyglądaj się jego reakcjom. Przerwij socjalizacje jeżeli to wszystko malucha zbyt mocno przytłacza. Pamiętaj, że co za dużo to nie zdrowo - znaj swojego psa :)

   Piąta złota zasada - poznanie i zabawa z ludźmi
Dla nas to był najłatwiejszy punkt do wykonania :D A w szczególności podczas wystawy w Wawrzkowiznie, gdzie Q podbił serca wszystkich. Zapoznaj swojego malucha z różnymi ludźmi - niepełnosprawnymi na wózkach, małymi i dużymi, "kolorowymi", pod parasolem i w ciemnych okularach.
fot. Paula Sarzyńska

   Szósta złota zasada - szybki ruch
Większość psów lubi gonić uciekające obiekty. Zapoznaj go więc z rowerzystami, biegaczami, poruszającymi się pojazdami. Reaguj przy tym na każdą chęć pogoni jak i spokojne zachowanie. 

   Siódma złota zasada - pobratymcy
Pozwól mu poznać innych przedstawicieli jego gatunku. Pamiętaj przy tym by osobniki te były zdrowe i nie stwarzały zagrożenia. Znajomość psiego behawioru jest bardzo ważna i maluch powinien umieć odczytywać wszelkie sygnały wysyłane przez innego psa.
fot. Master Chef 4 Dogs (Kju mistrz zdjęcia)

   Ósma złota zasada - spożywanie
Nie ograniczajmy się tylko do jednej miski ;) Niech je z podstawek doniczek, konga, kuli smakuli, ręki, podłogi, reklamówki... Jedzenie jest czymś bardzo przyjemnym i relaksującym. Warto to wykorzystać i zaznajamiać w ten sposób z różnymi rzeczami.

   Dziewiąta złota zasada - wyzwania
Jazda windą, samochodem, autobusem, pociągiem, wchodzenie do pudełek, tuneli agilitowych, na lekkie podwyższenia. Niech papiś będzie pewny siebie! :)

   Dziesiąta złota zasada - manipulacja ciałem
Pies musi spokojnie poddawać się różnym zabiegom. Naucz szczeniaka, że zaglądanie do pyska, uszu, trzymanie na rękach czy przytrzymanie łapek jest jak najbardziej w porządku i nie dzieje się mu żadna krzywda ;) Z całą pewnością się to przyda chociażby u weterynarza.

   Jedenasta złota zasada - spacery
Niech Twój szczeniak pozna różnego typu smycze oraz obroże i szelki w rozmaitych miejscach. Przy okazji przeprowadzaj treningi grzecznego chodzenia na smyczy :)

   Dwunasta złota zasada - zostawanie samemu
Najlepiej jak najczęściej i najkrócej. Stopniowo przyzwyczajaj psa do spokojnego pozostawania w pokoju lub ogólnie mieszkaniu. Przyda się kennel klatka lub kojec, które odpowiednio wprowadzone dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu :)
fot. Paula Sarzyńska

   Pamiętajmy, że szczeniaczek dopiero uczy się świata. Każda sytuacja może wywołać u niego mniejszy lub większy stres. Bądź więc pewnym, że wszystkie doświadczenia jakie ma zdobyć będą dla niego bezpieczne i pozytywne, No i przede wszystkim - socjalizacja nie kończy się na tych dwunastu tygodniach! Ponawiaj ćwiczenia, sugeruj nowe, wychowuj super papisia ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz